Prostor avati

Head light blue

blogový článek

Příběh Avati

Avati divider desktop
Avati divider mobile

Pohled na Avati, sochu strážící náš prostor, ve mně pokaždé rozvíří širokou škálu pocitů. Radost a vděčnost se mísí s úctou a respektem. A údivem z toho, jak vše kolem nás pracuje v dokonalé souhře.
Avati ke mně promlouvá. Už chápu, že si naše prostory i nás vybrala sama před mnoha lety. Dávno předtím, než jsme s plánováním tohoto místa sami vůbec začali.

V roce 2021 jsem se zúčastnila týdenního ženského semináře Kurandera. Nese prastaré učení peruánských indiánů o ženské spiritualitě. Lucie Chaya, která tuto moudrost do Česka přináší, nás seznámila s nádhernou bytostí, Jasanou. Dřevěnou sochou zářící silnou energií a promlouvající ke všem, kdo chtějí naslouchat. Mistrovské zpracování, vyprávěla Lucie Chaya, je dílem mladého vousatého umělce. Bydlí a tvoří ve sklepním bytě kdesi na Praze 5, odkud se line intenzivní vůně dřeva a terpentýnových barev.
Jasana se spolu s Lucií Chayou účastnila už desítek seminářů. Přesto ten náš byl jediný, kde tato vzpomínka zazněla. Teď vím proč. Mladý vousatý umělec bydlel v našem sklepě! Byl to náš podnájemník a vůni dřeva jsem u jeho dveří vnímala často. Prohlédla jsem si jeho webové stránky a zůstala jsem naprosto ohromená. Jeho tvorba mne okouzlila, vzala mi dech a já si byla během chvilky jistá, že si od něj máme nechat vytvořit sochu.
Netušila jsem, jak spolupráce s ním funguje, ani kam bychom sochu umístili. Měla jsem pouze intenzivní pocit, že ji potřebujeme.
Po pár letech se začal rodit tento náš prostor. Místo pro tvorbu, pro tvůrce, místo v srdci. A, jak jsem si brzy uvědomila, místo pro naši sochu. Bohužel, sochař Marek se mezitím z našeho přízemí odstěhoval do Olomouce a moji prosbu o sochu na zakázku odmítl. Takhle prý nepracuje. Tvoří ze srdce, ne pro peníze. A každé své hotové dílo je ochotný svěřit jen tomu, kdo se sochou souzní. Vyjádřila jsem lítost, že budeme muset strážce našich prostor, jež ve velké míře mají sloužit mužsko-ženským seminářům, hledat jinde. A v té chvíli se kruh uzavřel. Markova poslední socha, na níž v tu chvíli pracoval, byla právě symbolem propojení mužsko-ženského principu. Mužské tělo drží ve svém srdci ženu. Přesnější symboliku pro naše prostory bychom jen těžko hledali.
Jsem nesmírně vděčná, že nyní máme Avati ve svém životě. Vnímáme její moudrost, sílu i podporu. A vím, že stejně intenzivně z ní může čerpat každý, kdo se v prostorách, jež nyní stráží, ocitne.

– Mariana Příklenková